CSS Drop Down Menu by PureCSSMenu.
   
STATE OFFICERS
2016 & 2017
Office Name Email
President  Lyn Bliss [email protected]
First Vice-president Janet Kushlan
[email protected]
Secretary April Cohagen-Gibson [email protected]
Treasurer Mary Beth Kemmer [email protected]

District Vice-presidents
District Name Email
Central District Mary Lou Saliaris
[email protected]
East District LeeAnn Johnson
[email protected]
Northeast District  Lynda Bowers
[email protected]
Northwest District Linda Casey [email protected]
South District Sandy Darby
[email protected]
Southwest District Robin Dodge [email protected]
 
    Immediate Past-president - Jean Turner
Committee Chairman/Co-chairman
(Click name to Email)
Committee Chairman/Co-chairman
(Click name to Email)
Agriculture
Chair
Rachael Vonderhaar Agriculture
Co-chairs
Jane Marshall
Armed Forces/  Homeland Security Chair Rhonda Colvin Armed Forces/  Homeland Security Co-chair Holly Baker Deibel
Awards
Chair
Rita Hollenbacher Awards
Co-chair
Brenda Ross
Budget & Finance
Chair
Mary Beth Kemmer Budget & Finance
Co-chairs
Sandy Feix
Cindy Pike
Bylaws Chair Rita Hollenbacher Bylaws Co-chair
Pam Kurt
Campaign
Coordinator
Chair
April Cohagen-Gibson Campaign
Coordinator
Co-chair

Cardinal Fund
Chair
Lisa Stickan Lewis Cardinal Fund
Co-chairs
Lucy Stickan
Caring for America
Chair
Tammy Puff
Caring for America Co-chair Barbara Taylor
Chaplain Chair Barbara Fee
Chaplain Co-chairs Willie Hunn
Jennifer Widmer
Community Engagement Chair Zoi Romanchuk
Fund Raising Coordinator Lisa Stickan-Lewis Fund Raising Chair Lucy Stickan
Fund Raising Co-chair Marilyn Clark Fund Raising Co-chair Tammy Whitlatch
Government Affairs and Advocacy Chair Pat Geissman

Leadership
Development Chair
Jeanne Bolton Leadership
Development Co-chair
Kathy Wise
Literacy/MELP
Chair
Elaine Kent Literacy/MELP Co-chair Sarah Chaulk
Membership Chair Cindy Bias Membership Co-chairs Holly Baker Deibel
Robin Dodge
Parliamentarian Rita Hollenbacher Photography
Chair
Tammy Puff
Political
Education &
Legislative
Chair 
Kate Burch Political
Education &
Legislative
Co-chair 
Kristin Peters
Program
Chair
Eva Wray
Program
Co-chair
Marjorie Williams
(Marjorie has no email account)
Protocol &
Distinguished Guests Chair
Jackie Smith Protocol &
Distinguished Guests Co-chair
Sandy Calvert
Public
Relations
Chair
Linda Casey
Public
Relations
Co-chairs
Miranda Lobdell
(Graphics Chair)
Resolutions & Grievances
Chair
Jeanne Bolton Resolutions & Grievances
Co-chair
Robin Dodge
Sergeant at Arms Cynthia J. Bieghler

Social Issues  Chair Jane Marshall Social Issues  Co-chair Kate Burch
Technology/Social Media - Facebook Chair Sharon Gingerich Technology/Social Media - Facebook Co-chair Raya Mafazy Whalen
Technology/Social Media -Twitter Raya Mafazy Whalen Technology/Social Media - Website Lyn Bliss
Tribute to
Women Chair
Marilyn  Clark Tribute to
Women Co-chair
Pat Ratz
Voter
Issues Chair
Jane Lynch Voter
Issues Co-chair
Sandy Darby
    Women's
Health Issues Chair
April Cohagen-Gibson
 Women in Business
Chair
Sue Smail Women in Business
Co-chair
Pam Kurt
 

 


Interested in serving on a committee?
The OFRW would definitely like to have you involved!
Please call or text President Lyn Bliss at (937) 423-2299
Or, email her at  [email protected]

Committee Members
And/Or
Sub-Committees
Political Education/Legislation Peggy McCarley, Georgianna Parisi
NFRW Awards
(Sub-committee)
Sarah JanTausch*,  Janet Kushlan, Willie Hunn, Tammy Puff
Bylaw Review Committee
(Sub-committee)
Rita Hollenbacher*, Jeanne Bolton, Mary Beth Kemmer, Pam Kurt, Janet Kushlan, Lyn Bliss
* Committee Chair
If you find errors in the following listing, please contact: [email protected]
Club Presidents
 Home County
(District)
    Club Name   President    Email (click to send)
Adams (S)

[email protected]
Allen (NW) Allen County Federated RW Paula Wright [email protected]
Ashland (NE) Ashland County WRC Jane Roland [email protected]
Ashtabula (NE)
Ashtabula County RW Jean Freeman
[email protected]
Athens (E)


[email protected]
Auglaize (NW)

[email protected]
Belmont (E) [email protected]
Brown (S)
[email protected]
Butler (SW) Butler County RWC Z. Ann Rowe
[email protected]
Carroll (E) Carroll County RW Organizaation Vickie Reed [email protected]
Champaign (SW) Champaign County RWC
Kathy DeWeese
[email protected]
Clark (SW)
10th District RWC Anita Nielsen
[email protected]
Clermont (SW)

[email protected]
Clinton (SW) Blanchester WRC Cynthia Bailey [email protected]
Clinton (SW) Vernon-Adams RWC Becky Riley
[email protected]
Clinton (SW) RWC of Wilmington J. Kay Bolton [email protected]
Columbiana (E)

[email protected]
Coshocton (C)

[email protected]
Crawford (C)  Crawford County RC Joan Wolfe [email protected]
Cuyahoga (NE) RW of Greater Cleveland Lisa Stickan-Lewis [email protected]
Cuyahoga (NE) WRWRC - South Chagrin Unit Anne Patram
[email protected]
Cuyahoga (NE) WRWRC - Southwest Unit Jean Fadil
[email protected]
Darke (SW) Darke County RWC JoEllen Melling [email protected]
Defiance (NW)

[email protected]
Delaware (C)  Delaware County RWC Melissa Riggins [email protected]
Erie (NE) Erie County RWC Joanne Arndt [email protected]
Fairfield  (C) 
[email protected]
Fayette (S)

[email protected]
Franklin  (C)  North Columbus RW Marilyn Clark [email protected]
Fulton (NW)

[email protected]
Gallia (S) [email protected]
Geauga (NE)
Geauga Co. WRC Michelle Lane
[email protected]
Greene (SW) Tenth District RWC Anita Nielsen
[email protected]
Greene (SW) Beavercreek RWC Jo Broughton [email protected]
Greene (SW) Xenia RWC Nancy Maxwell [email protected]
Guernsey (E) [email protected]
Hamilton (SW) Hamilton County RWC Edy Carro Schlotman [email protected]
Hamilton (SW) Young RW of Cincinnati Jill Dickert [email protected]
Hancock (NW)
RW of Hancock County Linda Casey
[email protected]
Hardin (NW) Hardin County RWC Brenda Rainsburg
[email protected]
Harrison (E)

[email protected]
Henry (NW)

[email protected]
Highland (S) Highland RWC Shawn Priest [email protected]
Hocking (S)
Hocking County WRC Denise Whalen
[email protected]
Holmes (NE)

[email protected]
Huron (NE)

[email protected]
Jackson (S)

[email protected]
Jefferson (E) Jefferson County Fed. RW Kimberly Hahn [email protected]
Knox (C) 
[email protected]
Lake (NE) Bolton RWC Janet Kushlan
[email protected]
Lawrence (S)

[email protected]
Licking (C)  Licking County RW Helen Hall
[email protected]
Logan (SW)

[email protected]
Lorain (NE)

[email protected]
Lucas (NW)

[email protected]
Madison (C)  Madison County RWC Sue Hackett [email protected]
Mahoning (NE) Canfield RWC Sharon Henry [email protected]
Marion  (C)  Marion County RW Karen Douglas
[email protected]
Medina (NE) Medina County RWC
Lynda Bowers
[email protected]
Meigs (S)

[email protected]
Mercer (NW)

[email protected]
Miami (SW) Miami County RWC Ann Baird [email protected]
Monroe (E)

[email protected]
Montgomery (SW) Greater Dayton WRC Robin Dodge [email protected]
Montgomery (SW) Rep. Council of Oakwood Malou Hurst
[email protected]
Montgomery (SW) Young RW of Dayton Raya Mafazy-Whalen [email protected]
Morgan (E) Morgan County WRC Wanda Curtis
[email protected]
Morrow (C)  Morrow County RW Organization Pat Davies [email protected]
Muskingum (E) Muskingum County WRC Joey Osborn [email protected]
Noble (E)

[email protected]
Ottawa (NW) Ottawa County RWC Jill Stinebaugh [email protected]
Paulding (NW) Paulding County RWC Jackie  Hyman [email protected]
Perry (E)

[email protected]
Pickaway (C)  Pickaway County WRC Sandra Darby [email protected]
Pike (S)

[email protected]
Portage (NE)
Portage County RWC Jeneen Kubala
[email protected]
Preble (SW) Preble County WRC
Katie West [email protected]
Putnam (NW)

[email protected]
Richland (C)  Richland County RWC Mary Ellen Lawrentz
[email protected]
Ross (S)

[email protected]
Sandusky (NW) Sandusky County RW Organization Jean Turner [email protected]
Scioto (S) Scioto County RWC Debi White
[email protected]
Seneca (NW)

[email protected]
Shelby (SW)

[email protected]
Stark (NE) Westark RW Joyce Houser [email protected]
Summit (NE)
Federated RW of Summit Co. Andrea Barnes
[email protected]
Trumbull (NE) Trumbull County RWC Jean Cramer
[email protected]
Tuscarawas (E)
[email protected]
Union (C)
Union County RWC Barbara Phillips
union@ohfrw.com
Van Wert (NW)

membership@ohfrw.com
Vinton (S)

membership@ohfrw.com
Warren (SW) membership@ohfrw.com
Washington (E) Washington County RWC Judy Drake washingtoncounty@ohfrw.com
Wayne (NE) Wayne County WR Suzanne Donohoe waynecounty@ohfrw.com
Williams (NW)

membership@ohfrw.com
Wood (NW)
Wood County RWC Bev Hirzel
woodcounty@ohfrw.com
Wyandot (C)

membership@ohfrw.com
Please let us know how OFRW can be of service to your club ─ email President Lyn Bliss at: lynbliss@ohfrw.com ─ call/text: (937) 423-2299. Thank you!

National Federation of Republican Women Facebook Follow OFRW on Twitter

Copyrightę OHFRW | All Rights Reserved | Paid for by Ohio Federation of Republican Women
Treasurer Mary Beth Kemmer, 211 South Fifth Street, Columbus, OH 43215
Not authorized or endorsed by any candidate or candidate's committee
Web Design by Lyn Bliss